O nechtěném kulturním obohacování

28. srpna 2018 v 18:49 |  Různé texty
Jo, já vím, všichni jsme na všechny ty naše menšiny, co tu jsou, strašně zlí, hnusní, netolerantní, atd. atd., prostě věčný problém, věčné téma. Ne všichni si ale uvědomují, že k tomu možná třeba taky máme nějaké konkrétní důlvody vyplývající z osobních zkušeností. A právě o nich a o tom, proč ohledně tohoto "kulturního obohacování" skutečně nejsem tolerantní, tenhle článek bude.Už téměř 28 let žiji v jednom severočeském městě, které (i přes všechna jeho negativa) mám ráda a považuji ho za svůj domov. Stejně tak bych i nadále chtěla mít ráda tu konkrétní část, kde bydlím. Ne, opravdu se nejedná o nějaké ghetto ani panelákové sídliště, spíš naopak. Jen se v blízkosti větší, než by mi bylo milé, nacházejí dvě ubytovny obsazené především nepřizpůsobivými spoluobčany a na protějším rohu ulice se nachází podnik, u kterého by bylo asi nejlepší, kdyby prostě vyhořel. Máme tu smůlu, že náš dům se nachází přímo uprostřed cesty mezi jednou z ubytoven a večerkou, a tak obaly od sušenek, bonbonů a podobně, které se od jejich zakoupení stačí zkonzumovat během cesty, s železnou pravidelností končí naházené za naším plotem nebo procpané mezi plaňkami. Další oblíbenou zábavou nepřizpůsobivé omladiny bylo přelézání a přebíhání po (podotýkám, že oplocených) soukromých pozemcích u několika sousedících domů, včetně toho našeho. Nejen, že dodnes máme prošlápnuté víko od popelnice, jak na ní který konkrétní zmetek skočil, ale když si u domu za plotem uděláte skalku, o kterou se staráte, abyste měli alespoň nějakou zeleň, a kterou vám prostě rozšlapou, máte opravdu chuť na oplátku šlápnout na krk vy jim. Vrcholem pak bylo několik vyrvaných planěk, z nichž ne všechny se podařilo dohledat, plus jedna nosná. Od té doby máme po celé délce plotu nahoře v plaňkách zaťukané hřebíky s uštípnutými hlavičkami. Kromě žiletkového drátu mě totiž jiné řešení nenapadá. A to nemluvím o tom, když se, ideálně v neděli nebo rovnou ve všední den, mezi jedenáctou a půlnocí přismahlá omladina rozhodne, že teď je ta nejlepší doba přitáhnout bezdrátový reprák a začít pouštět nějaké pochybné sračky nebo práv před onen podnik přitáhnout kytaru a začít vyřvávat na celou ulici. Někde u táboráku, prosím. Ovšem v obydlené oblasti, kde v tu dobu většina pracujících lidí už dávno chce spát a kdy se, třeba právě teď v létě, konečně dá trochu větrat, je to skutečně velmi obohacující, jen co je pravda. A že by se s tím pánům měšťákům, pokud tedy vůbec dorazí, když už je někdo zavolá, chtělo něco dělat, to se taky říct nedá. Idylka, vskutku.

A aby toho ještě nebylo málo, před nějakou dobou se do vedlejšího domu přistěhovala vietnamská rodinka čítající dva dospělé a tři menší děti. S tím bych neměla problém, pokud by to neznamenalo bordel obdobného kalibru, jaký jsem popsala výše, jen ne ze strany na ulici, ale ve dvoře. Zjevně spolu totiž nedokážou komunikovat na nějaké nomálnější zvukové hladině, a proto na sebe neustále ječí (ve výsledku to zní, jak kdyby se tam vraždilo hejno Pokémonů). Situace je pak asi taková - nejmenší dítě neustále vříská, případně se dáví nebo rovnou zvrací, do toho střídavě vřeští oba dospělí, a samozřejmě mají neustále otevřené okno, aby to všichni v okolí dobře slyšeli. Do toho nemají problém mlátit do něčeho na prkýnku třeba i o půlnoci tím způsobem, že by rovnou mohli mlátit rovnou do zdi, a oproti tomu, co se od nich občas line, by byla i několik dní dobře uleželá shnilá ryba parfémem od Diora. S asijskou kuchyní většinou nemám problém, ale tohle je skutečně hnus. Úplně nejlepší pak je, když se jich sejde tak třikrát tolik a o to větší bordel následuje, ideálně taky až do pozdních hodin, včetně již zmíněných malých dětí, které pak ještě vesele vřískají na ulici. Pokud tedy zrovna nesjíždějí chodník na odrážedlech. Už ani nevím, jak dlouho tu vedle jsou. Došla jsem ale za tu dobu k závěru, že prvním zmiňovaným začínají silně konkurovat, ne-li je občas i převyšovat. Nemyslela jsem si, že by to mohlo být možné, ale bohužel je to tak.


Upřímně se nemůžu dočkat toho, až se ochladí, bude pršet a pak mrznout. To je asi jediná možnost, kdy nebudou pochybné existence vylezlé venku na rohu a i žlutí přátelé si snad konečně zavřou okno a nebudou tolik slyšet. Nic jiného totiž na ně zjevně nefunguje. Nedivte se mi tedy, že nejsem sluníčkář. Když v takové realitě žijete, těžko vás bude někdo přesvědčovat o tom, že je to vlastně celé úplně jinak a opačně.
 


Komentáře

1 Nauesin Nauesin | Web | 29. srpna 2018 v 11:34 | Reagovat

amen.

Můj otec převážnou většinu svého života tráví pracováním s podobnou lidskou verbeží, těhotnýma náctkama, dalšíma chudinkama, co si vymýšlejí znásilnění, jinýma holomkama v pasťáku a železo kradoucíma spoluobčanama. Není tedy divu, že to žádný sluníčkář není a žluč se mu dere při jakékoli zmíňce oněch utlačovaných chudáčků, právě proto, že se dostává s těmi chudáčky do styku denně. To je pak těžko mít celkově na lidi dobrý názor. Já teda osobní zkušenosti nemám, ale zase slýchám všechno, co se na ulicích děje, takže... yeah.

2 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 29. srpna 2018 v 16:55 | Reagovat

[1]: Buď ráda, že je nemáš. Vůbec není o co stát, obzvlášť, když to fakt trvá, co si pamatuju.

3 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 31. srpna 2018 v 15:15 | Reagovat

On je i celkem problém tuhletu naši situaci vysvětlit třeba lidem z jiných zemí, jim pak připadáme jako hrozní rasisti - ale ať si to zkusí tady s nimi žít! :D U nás máme takové individua, co na tebe začnou plivat, když jim nepůjčíš zapalovač, a kamarád z Mostu zase říkal, že tam je to vyloženě o krk.

4 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 31. srpna 2018 v 16:22 | Reagovat

[3]: Však Most je kousek odtud, nechvalně proslulá klasika. :'D

5 Steina Steina | Web | 31. srpna 2018 v 21:43 | Reagovat

No jo... Jenže je rozdíl právem poukázat na to, že někdo se chová jak hovado a obtěžuje lidi kolem sebe, s tím, že kdyby tohle dělali bílí lidé (a že někteří dělají), budeš si na ně stěžovat stejně; a nadávat a třeba i napadat jen proto, že mají tmavší pleť, přestože konkrétně ten člověk nic špatného nedělá, normálně chodí do práce a prostě se chová slušně - pár takových případů znám.
Rozumím, že ti lidé, vedle kterých žiješ, se ti nelíbí. Taky bych z nich nebyla nadšená a asi bych se s tím i snažila něco dělat. Jen prostě věřím (a hlavně mám zkušenost), že ne všichni cikáni nebo Vietnamci jsou nutně ti špatní. Na druhou stranu chápu, že když žiješ zrovna v lokalitě, kde se to tou příšernou částí nějakých menšin jen hemží, člověk si z toho neudělá zrovna hezký obrázek, no. :) Bohužel toho našeho zhnusení pak zneužívají někteří politici typu Okamury, kteří akorát plácají kraviny, jako že Česko všech těch nepřizpůsobivých cizinců zbaví, což stejně nemají jak provést, a získávají si na tom hlasy. -_-

6 Aiko ^_^ Aiko ^_^ | 1. září 2018 v 21:28 | Reagovat

Po tom všem, co od nich máme tady v ČR a celkově co určité rasy dělají ve světě, mě žádná moc nepřinutí mít je v oblibě. -_- Ostatně nikdy jsem tmavé lidi (a nikdo mi nebude říkat nic o korektnosti vyjadřování - jsou černí? jsou, tak je tak budu nazývat) nemusela a nic na tom nehodlám měnit i kdyby jim někdo přisoudil svatozář.

7 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 10. září 2018 v 12:42 | Reagovat

[5]: Taky jsem nikde negeneralizovala, že všichni cikání nebo Vietnamci jsou ti špatní, opravdu si nestěžuji na někoho jenom proto, jakou má barvu, ale proto, jestli se chová jako hovado nebo ne (a že jedno takové bílé bydlí přímo pode mnou, ale intenzita není tak vysoká). Tohle jsou pouze mé osobní zkušenosti s těmi konkrétními, kteří (co se týče cikánů) opravdu nepracují a umí akorát dělat bordel. Samozřejmě, že existují i slušní. Jenže o těch není slyšet, protože to nějak nemají zapotřebí.

8 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 17. září 2018 v 18:58 | Reagovat

Vražděním hejna pokémonů jsi mě dostala.  Ne, nejsi jediná s takovými zkušenostmi. A sluníčkář nebuď, prakticky by to bylo divné, kdybys byla s takovými zkušenostmi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama