Masky, které nosíme

13. října 2017 v 16:55 |  Téma týdne
K sepsání tohoto článku mě vlastně přivedla včerejší hodina němčiny. Začínáme se pomalounku polehounku posouvat ke skloňování a paní lektorka, která je mi jen tak mimochodem sympatická stále víc, se mě v rámci procvičování přídavných jmen a popisování vlastností všelijakých věcí a lidí zeptala, jestli jsem nervózní. Ne z ní, ne z hodiny, ne z němčiny, zkrátka celkově, jakožto povahový rys. A byla hrozně překvapená, když jsem jí odpověděla, že ano. "Vůbec to na Vás není vidět," řekla mi. A já si jenom s tak trochu nahořklou příchutí vzpomněla, že přesně to samé mi před rokem a půl řekla velkokněžna, když mi kompletně zjebala jednu z mých prvních učitelských zkušeností v životě, ze které jsem díky vědomí její přítomnosti byla ještě nervóznější než obvykle, a kdy mi srazila mé už tak dost nízké sebevědomí tak hluboko, že jsem zcela reálně uvažovala, že s tím vším seknu. Tehdy mi také řekla, že před třídou působím dojmem, jak kdyby mi bylo pětašedesát. Tehdy jsem také měla co dělat, abych se nerozbrečela. Včera to bylo něco úplně jiného, ale i tak jsem si na tenhle nepěkný zážitek vzpomněla. A taky mě v souvislosti s oběma napadlo, jestli vlastně člověk musí omdlívat, klepat se jak ratlík, koktat a podobně, zkrátka demonstrovat všechny popsané somatické projevy, které u nervozity můžete najít, aby ostatní viděli, že skutečně nervózní je.

Odmalička, nebo tedy alespoň od doby, co si pamatuji, jsem vždycky byla trémistka. Referáty, prezentace a jakékoliv projevy před větším počtem lidí, byly (a vlastně pořád jsou) tak trochu má noční můra. Jen to trochu nekoresponduje s tím, že jsem odmalička zpívala ve sborech, hrála na flétnu a chodila do ZUŠky, což se automaticky spojuje s koncerty, soutěžemi, přehlídkami a podobně. Před lidmi, samozřejmě. Obojí mě velmi bavilo a pořád baví (hlavně ten zpěv, ve kterém jsem, a to si troufnu trochu narcisticky říct, myslím pořád dobrá), ale nervózní jsem byla, více nebo méně. Méně většinou tehdy, pokud se jednalo o skupinovou práci, případně nějakou tu komořinku. Více tehdy, když jsem musela hrát nebo zpívat sama. Úplně sama. Jsem od přírody perfekcionistka (a ne, z 90% to fakt není pozitivní vlastnost) a jen těžko se odnaučuji myšlence, že chybou se člověk učí a že mi za ni nikdo hlavu neutrhne (že by špatné školní zkušenosti, heh?). Možná, že svou nervozitu navenek absolvuji s kamennou tváří (nazývejme to permanentní bitchface), potícíma se rukama a tlukoucím srdcem. To, že to na mě není vidět, ale neznamená, že nervózní nejsem. Uvnitř totiž křičím. A nadávám si za každou kravinu, kterou plácnu a za každou věc, kterou jsem mohla udělat jinak a lépe.

Když okrajově zabrousím do sociální psychologie, každý z nás je vlastně tak trochu schizofrenik. Nejen za svůj život, ale za každý den prostřídáváme několik různých rolí, se kterými se pojí jiné požadavky, jiná očekávání a jiné chování. Každý tedy máme určitý arzenál masek, které střídavě nasazujeme a zase sundaváme, podle toho, kým zrovna jsme. Jiní jsme v zaměstnání, jiní jsme cestou z něj a jiní jsme po příchodu domů. Jiní jsme, když se zrovna nikdo nedívá. Paní lektorka včera řekla ještě další věc - všichni jsme vlastně jenom herci, komedianti. A učitelé obzvlášť.

To, že některou svou masku ovládáme mistrněji než druzí, ještě není zárukou toho, že nás nesužují stejné věci, jako je.

 


Komentáře

1 Míša Míša | 15. října 2017 v 15:50 | Reagovat

Trémista jsem taky.... no a proto přece učim že :-D.
Ještěže na mě ta velkokněžna nepřišla.
O perfekcionismu mi povídej... jsem taky perfekcionista a je to děsný... třeba do tý práce se s těma věcma často patlám... hledám perfektní obrázky apod.... chytá mě z toho workoholismus až.

2 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 15. října 2017 v 16:49 | Reagovat

[1]: Nejvíc vtipný bylo, když mi tehdy ještě v mailu napsala "Don't worry - I'm coming to help!" To mě opravdu hodně uklidnilo. :'D

Nejen, že to člověku sebere strašnou spoustu času, ale taky práce a energie.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama