Proč by se Američani neměli pokoušet točit live actions aneb Death Note po netflixovsku

26. srpna 2017 v 16:10 |  (Ne)zaujaté "recenze"
Neustále se usvědčuji v tom, že jsem asi vážně masochistka. Když jsem před těmi pár měsíci zjistila, že Netflix točí hranou adaptaci Death Note (první velké nope), ovšem situovanou do Ameriky (druhé velké nope), pronesla jsem akorát pár znepokojených a kousavých poznámek, ignorovala trailer a rozhodla se za každou cenu tuto informaci pustit z hlavy. Ovšem osud už tomu tak chtěl, že jsem se nedávno dozvěděla, že by ta věc měla v blízké době vyjít ... a tento den nastal včera. Jelikož nejsem natolik fancy, abych měla na Netflixu účet, jala jsem se stahovat a řekla si, že si tím nebudu kazit páteční večer a nechám to na sobotu. A udělala jsem dobře. Ono to totiž bylo prakticky ještě horší, než jsem očekávala.

Pokud se na to fakt hodláte dívat a nechcete spoilery, tady to utněte. Pokud vám je to šumák a jste akorát zvědavi na Sakuřino prskání, směle pokračujte dál. Někde to totiž ze sebe dostat musím.


(Ryuk byl asi jediná postava, která se chovala skutečně tak, jak měla ... a Willem Dafoe jakožto jeho hlarec odvedl dobrou práci)


Zápletku Death Note známe asi všichni, ale pokud ne, dovolím si tu plagiovat sama sebe (Jde to vůbec? Může se člověk soudit sám se sebou?) se svou anime recenzí:

"Náš svět je prohnilý. Každý den zločinci vraždí a páchají jiné trestné činy, znovu a znovu. A co když je chytí? Díky nedostatku důkazů se stejně dostanou ven a můžou pokračovat. Dvě oči to denodenně znechuceně pozorují. Oči patřící chlapci jménem Raito Yagami, synovi policejního ředitele. Jeho snem je na světě nastolit spravedlnost a všechny zločince tvrdě potrestat. Jednoho dne před něj zničehonic z nebe spadne černý zápisník. Když ho sebere, zjeví se mu hororově vyhlížející stvoření, které se představí jako Ryuk, Shinigami. Dále mu řekne, že do světa lidí upustil svůj zápisník, protože se nudil. Ovšem není to jen tak nějaký zápisník. Pokud do něj zapíšete něčí jméno, dotyčný do 40 sekund zemře na infarkt. Jediné, co potřebujete znát, je jeho jméno a tvář. Okolnosti smrti můžete také dále specifikovat. Raito si uvědomuje, že nyní může svůj sen realizovat a stává se z něj Kira, který trestá zločince. Ovšem vražda zůstává vraždou, ať je míněna pro jakkoliv dobrou věc. Policie je v případu Kira bezmocná, proto do Tokya přijíždí člověk známý pod přezdívkou L. Detektiv, jehož tvář je neznámá. Detektiv, pro kterého neexistuje nevyřešený případ. A to je začátek hry na kočku a myš, souboje dvou geniálních mozků, který logicky vyvrcholí smrtí jednoho z nich. Ale kdo to bude?"

Tak, a teď se prostřednictvím jednotlivých postav mrkneme na to, co pro nás uvařili páni Amerikáni.


Kira aka The Edgelord™


Co se anime týče, Raito (Light) na mě vždycky působil dojmem chladnokrevně uvažujícího inteligentního psychopata, který na sobě za žádnou cenu nedá znát jakoukoliv pohnutku nebo emoci, navíc oplývajícího velmi silným, až dogmatickým smyslem pro spravedlnost, který se zvrhnul až tam, kam se zvrhnul. Netflix nám naservíroval pubertálního odbarveného Edgelorda, na kterého je celý svět zlý a nespravedlivý, je vlastně jeden velký father issues, který dostává na držku od školního agresora (kterému následně velmi graficky a explicitně nechá doslova vychrstnout mozek z hlavy), ječí jak malá holka a stále ještě myslí kladélkem (aneb když jde o to rozhodnout se mezi tím, jestli očistit svět od zločinců nebo si potenciálně vrznout, jde spravedlnost stranou). Light Turner byl zkrátka cokoliv jiného, jen ne Kira (Normal People Scare Me nalepené ve skříňce? Opravdu?). Tenhle Kira byl zkrátka, jak to ostatně bylo řečeno i ve filmu samotném, fňukna. A to jsem Lightovi jako postavě nikdy nefandila, ale tady působil vážně pateticky a spíš k smíchu (a nejpatetičtější je jeho výraz, když se mu někdo ty předchozí charakteristiky opováží sdělit nahlas). A jakmile si někdo takový o sobě začne myslet, že je Bůh, obvykle to bývá konečná.


L aka OOC at its finest™


Nechci znít příliš rasisticky, ale první věcí, která člověka tak trochu víc praští do očí je ta, že postava, která má vypadat takhle, najednou vypadá takhle. Nicméně, nakonec se paradoxně ukázalo, že tenhle blackwashing (pardon, ale nemohla jsem si pomoct) je asi ten nejmenší problém, kterého se na L Netflix dopustil (a koneckonců víme, že v každém americkém filmu musí být alespoň jeden hodný černoch, že jo). Nějaké náznaky charakterových znaků by se tu zachytit daly, párkrát se dočkáme typického sezení na židli, i nějaké ty sladkosti jsou zkonzumovány, a dokonce i jedno držení mobilu by L odpovídalo. Hlavní problém přichází tehdy, když konečně dojde na nějakou vypjatější situaci. Tady se totiž L, pro mě prakticky synonymum pro chladnou logiku, mění v impulzivně a zkratkovitě jednající něco, co chladnou logiku nevidělo ani z vlaku. Velká zrada a obrovská škoda, protože jinak by netflixový L i přes tu vizáž připomínající spíš Elliota Aldersona z Mr. Robot byl docela fajn.


Mia aka The annoying bitch™


Nikdy jsem se netajila tím, že to jediné, co se mi na anime Mise (Mie) líbilo, byl její módní styl, protože jinak bych tu otravnou bytost s chováním malého spratka a s ještě nepříjemnějším hláskem (takže vlastně takový standard, co se většiny běžných ženských anime charakterů týče, ehm) napsala do Death Note na první místo, abych už od ní konečně měla pokoj. Co se netlixovské Mie musí nechat je to, že její otravnost velmi zásadním způsobem klesla, ovšem na úkor toho, aby byla nahrazena jiným povahovým rysem - Edgelord totiž přece musí mít po boku svou Edgequeen. Mia ovšem, na rozdíl od Lighta, rozhodně není fňukna, ale poměrně velká mrcha, která přesně ví, co chce a co dělá ... což by se dalo považovat za celkem dost velký posun, protože už není to oddané štěně, které přesně skáče podle toho, jak ó velký Kira píská. I tak mi jako postava přišla poměrně postradatelná a u scény na ruském kole, která byla zjevně míněna jako děsně romantická a tragicky kulervoucí, neboť končí její smrtí, jsem si nemohla pomoct a musela jsem se smát. Celé to totiž působilo neuvěřitelně účelově a ... prostě vtipně, no. ^^"


O finále celého filmu snad ani nemá cenu mluvit, protože se dokonale držel dojmu, kterým film po celou dobu působil - stál za prd. Ale já jsem nakonec ráda, že jsem to viděla, protože alespoň můžu hodnotit a soudit z pozice někoho, kdo se tím utrpením skutečně prokousal a neplive na to jen tak, protože je to zrovna in.

Závěrem bych snad chtěla říct jen to, že pokud by snad tvůrci plánovali ještě nějaký takový počin, nebo nejdejbože třeba pokračování, pevně doufám, že do té doby k někomu ten skutečný funkční Death Note z nebe spadne a postará se, aby už další zlo tohoto typu na našem světě nevzešlo ...


Solidárně jsem si na mobil připevnila malého chibi L, kterého mi před rokem z Ebaye poslali jako prezent, a jdu truchlit.
 


Komentáře

1 Blackie✰ Blackie✰ | E-mail | Web | 27. srpna 2017 v 14:53 | Reagovat

Opravdu jsem se na to hodně těšila, ale fakt zklamání lvl 100....
Bohužel. Ale dalo se to čekat. Light. Jak to říct. Herce mám dost ráda z několika filmů, ale tentokrát se prostě sekli a to totálně.
Jediná věc, která mě na tom lákala mě nakonec i odradila.
Jen se bojím aby Live action FMA nebyla stejná sračka. Protože FMA je srdcovka a to musím vidět za každou cenu.

2 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 27. srpna 2017 v 16:16 | Reagovat

[1]: Tak upřímně, tohle vypadalo na totální shit už od samotného začátku, jen jsem nečekala, že to bude až tak strašné ... FMA od samého začátku vypadá víc než dobře, takže to bude asi ten zásadní rozdíl.

3 Jessie Jessie | 27. srpna 2017 v 17:52 | Reagovat

Ďakujem, ušetrila si mi čas pozerania sa na to. ^^
Tvoja recenzia mi fakt pomohla. Aspoň si nebudem kaziť spomienky na časy keď som sledovala Death note lebo samozrejme ja som netušila že táto verzia bude až taká zlá keďže som počula len toľko že niečo také bude. :D Si radšej idem pozrieť niečo čo nie je totálny shit už z počutia. :D

4 Blackie✰ Blackie✰ | E-mail | Web | 27. srpna 2017 v 21:11 | Reagovat

[2]: I kdyby to bylo sebehorší to FMA tak to přežiju :D Protože prostě ED :D
A DN jsem dávala šance vyloženě jen kvůli obsazení Lighta. Bohužel to nepomohlo a zklamalo to i tak :D

5 R. R R. R | Web | 28. srpna 2017 v 18:40 | Reagovat

Tak co, nová adaptace, nová verze, nové nápady… to by ještě takový problém nebyl!

Americký Death Note mohl být zajímavý viz http://kereeachan.tumblr.com/post/164649438957/everything-coming-out-about-the-new-death-note

„Ale ne, máme tady našeho smutného chlapečka Světlo Otáčku. Pohledného tím svým smutným poničeným způsobem s aurou samotáře a vyvrhele ala Jughead Jones z Riverdale. Do toho všeho přihodíme nefunkční heterosexuální romanci a voilà, holky se maj z čeho udělat! Takhle si určitě přilákáme ty diváky.“ – někdo, tam někde, zatímco to vymýšlel.

A zatímco zapomněl o čem ten Det Nout vlastně je. Ugh.

6 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 28. srpna 2017 v 19:31 | Reagovat

[5]: ... a četl jsi ten článek vůbec? Nemám problém s novou adaptací, pokud za něco stojí. Mám problém s tím, když to s původní předlohou má společné akorát tak název a jména postav. A i v takovém případě se dá natočit zábavná věc a ne takovýhle paskvil.

7 Nauesin Nauesin | Web | 29. srpna 2017 v 9:42 | Reagovat

Zaprvé... ono je možné číst v roce 2017 spoilery z DN?
Pokud se nepletu, existuje něco jako plagiátorství... sebe sama :D Ale vždy mě zajímalo, jak by se to řešilo :D
AHAHAHAHA ale jo, fakt tady vypadá L jako Elliot :D
Pořád jsem tak trochu na vážkách se sledováním, jednak bych si to chtěla pustit jako velkou komedii, ale nevím, jestli mi za to ty mozkové buňky stojí XD no uvidíme.

8 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 11:07 | Reagovat

[7]: Tak, lidi řešili spoilery i u filmovýho Hobita, když ten knižní byl na světě už přes sedmdesát let, takže ... jistota je jistota. :D
Kdyby se aspoň jako Elliot i choval ... :'D
Jako komedii jo, udělej si k tomu popcorn, směj se a královsky se bav. :D

9 R. R R. R | Web | 29. srpna 2017 v 11:26 | Reagovat

[6]: Člověče, špatně sis ten komentář vyložila. Já se tady vztekám jenom nad tím, jak to pojali, ne nad tvým článkem! Ten mě naopak pobavil ("něco, co chladnou logiku nevidělo ani z vlaku" je dokonalé).

10 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 29. srpna 2017 v 11:36 | Reagovat

[9]: Dobře, dobře, mea culpa. :)

11 Shio Shio | Web | 30. srpna 2017 v 15:50 | Reagovat

Já to ještě neviděla, ale slyšela jsem na to už dost podobných názorů. Určitě se na to časem mrknu, abych si vytvořila i vlastní - ale bojím se :DD celkem :D

12 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 30. srpna 2017 v 18:05 | Reagovat

[11]: Ber to tak, že se u toho aspoň zasměješ, i když to nebyl účel. :D

13 Tai Todd Tai Todd | 31. srpna 2017 v 19:04 | Reagovat

Já viděla jen trailer. I u toho mi v hlavě jen zablikalo obří WTF?!. Neměla jsem a nemám vůbec chuť se na to dívat, protože anime je jedno z mých oblíbených a nehodlám sledovat jeho znásilnění amíky.

14 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 31. srpna 2017 v 20:04 | Reagovat

Já věděla, že to přijde...
No DN mi trvalo dlouho dokoukat (lenost) ale můžu říct, že tomu smekám klobouk jen tak do poloviny. Protože pak labilní Kira vs. děcko hrající si s legem (nebo co to bylo), to už nebylo ono.
Ale existuje taková perfektní OVA, kdy Kira stojí nad hrobem eLa a hystericky se směje, žhnou mu červeně oči a vyřvává jak se teď stal Bohem nebo tak něco. Trvá to asi deset minut. Kdyby tímhle skončilo DN patří to mezi moje nej anime.
Na americký remake se raději ani neodvážím. Ale pobavila jsem se tady dost. To stačí ^^

15 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 31. srpna 2017 v 21:00 | Reagovat

[13]: Tady tomu dali na prdel skutečně solidně, jen co je pravda.

[14]: Taky mě první půlka s L bavila víc (já prostě vždycky měla L radši a teď se mi chlapec bimbá na telefonu, když už mi ho šikovné čínské děti onehdy přihodily k Billovi).
No ... ráda sbírám materiál. A nad tím skutečně hodně špatným se dokážu rozohnit stejně jako nad něčím, z čeho jsem fakt nadšená. Takže jsem ráda prokázala službu. ^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama