Nesuď show podle jejího fandomu

17. ledna 2017 v 22:47 |  Různé texty
Zase jednou mi něco hnulo žlučí tak, že tomu potřebuji věnovat celý jeden článek, abych vypustila páru ... a to už je ale sakra vážná skutečnost.


Občas udělám takovou nerozvážnou, dalo by se říct až mladickou chybu, a to v takové podobě, že si přečtu nějaký ten psaný výlev na Tumblru při honu na gify nebo třeba komentáře na Edně. Vlastně ani nevím, proč to dělám, asi jsem vážně masochista, ale někdy mi to prostě nedá. A to jediné, co z toho ve výsledku mám, je zvýšený tlak, instantní žaludeční vředy a ztrátu veškerých zbytečků víry v lidstvo. A protože už se to nastřádalo do takové míry, kdy už to jednoduše dál jen tak nekomentovaně přejít nejde, právě proto píšu tenhle článek.

Ona svoboda projevu je skutečně krásná věc, o tom žádná. Každý má právo na svůj názor a každý má také právo ho projevit. Ovšem skutečnost, že toto právo máte, ještě neznamená, že ho musíte projevovat za každou cenu. Všude se vyrojila hejna samozvaných kritiků, "odborníků" a "expertů" na všechno, politikou počínaje a tvořením seriálů konče, kteří všechno vědí líp, všechno by udělali líp, nic jim nejde pod nos a za každou cenu ke všemu se prostě musí vyjádřit, i když tomu třeba rozumí jak koza petrželi.

Lidé jako takoví jsou, hlavně v poslední době, neuvěřitelně nevděční. Nebo alespoň mě to tak připadá. A vztáhnu to aktuálně na čtvrtou řadu Sherlocka. Před pár dny jsem se zmiňovala o tom, že se mi zatím nepovedlo utřídit si dojmy z poslední epizody. Na co se mi ovšem dojmy a názory povedlo utřídit dokonale, je celý tenhle fandom. Lidé, kteří prakticky okamžitě začnou všude vykřikovat, jak to všechno bylo úplně příšerné, ztracených devadesát minut života, a že si NEDEJBOŽE dovolili neudělat z Johnlocku canon a milion keců o queerbaitingu (jako, co na tom, že spolu doslova vychovávají dítě, že, na tom nesejde, dokud si to tam zjevně na férovku nerozdají, tak to zjevně není dostatečné ... kristepane, co takhle třeba vytáhnout hlavu ze zadku a naučit se ji používat, případně se naučit číst mezi řádky?). Neříkám, že byla dokonalá, to ostatně nebyla nikdy žádná (o tom, že v Moffatovinách je plot holes jak v Ementálu, už jste si ostatně mohli zvyknout z Doktora, není to žádná novinka), a chápu, že to třeba nebylo to, co jste chtěli nebo očekávali, ale s tím, co jste z toho stačili udělat, prostě souhlasit nemůžu. A bohužel to nejsou jenom Čecháčci, z těch některých výlevů, na které jsem narazila na Tumblru a bohužel si je i zběžně prolétla nebo přečetla, jsem měla chuť spáchat harakiri plastovým příborem. A prý se jim dokonce podařilo vyštvat chudáka režiséra právě téhle epizody i z Twitteru. Well done, fandome, doufám, že jste na sebe fakt hrdí. Už jenom kvůli vám doufám, že se ničeho dalšího už nedočkáme. Už jenom proto, aby se pak na mě nemusely ze všech stran hrnout kecy toho typu, že jste zase čekali tolik let a jak to stálo za dvě věci. Trocha elementární vděčnosti, úcty a celkově slušnosti by skutečně neuškodila. Howgh.

Došla jsem k poměrně smutnému závěru. Asi jediný fandom, u kterého jsem skutečně hrdá na to, že jsem jeho součástí, je ten kolem Gravity Falls. Většinu ostatních mi právě podobní blbci, kteří se ve všem prostě musí rýpat a nic nedokážou ocenit, už stačili dostatečně znechutit.

Proto tedy - nesuďte show podle jejího fandomu. Show za to (v 99% případů, protože to, co se stále ještě děje se Supernatural, už přesahuje i mé chápání a odmítám se na tom jakkoliv podílet) nemůže, můžou za to lidi.

 


Komentáře

1 Lila Lila | Web | 18. ledna 2017 v 12:19 | Reagovat

Sherlock, to je ohromné očekávání až nerealistické. Tak prostě pokud si někdo vysnil jasnou představu tak to pak nějak nezvládne.
Navíc u tohohle seriál jsme si všimla že řada lidí nějak lpí na původní předloze.

2 Hanyuu Hanyuu | Web | 18. ledna 2017 v 20:29 | Reagovat

Myslím, že ta "nezkaženost" fandomu kolem Gravity Falls tkví v tom, že není zdaleka tak rozsáhlý, jako třeba právě ten kolem Sherlocka nebo Doctora.
Prostě, čím víc lidí někde je, tím víc to tam smrdí...
Každá show zažila doby, kdy její fandom nebyl plný debilů. Jenže to právě bylo v době, kdy těch lidí nebylo ještě tak moc, jako je jich teď, takže ta míra demence nebyla tak moc viditelná.

3 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 20:32 | Reagovat

[2]: Něco na tom bude. Čím větší fandom, tím větší koncentrace debilů. Bohužel.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama