Jak úspěšně popravit české školství

30. listopadu 2015 v 16:09 |  Různé texty
Na úvod jen jedno jediné slovo hovořící za vše - inkluze. Jedno slovo, se kterým zkrátka, ať se na to dívám odkudkoliv, nesouhlasím, a v tomto článku bych se chtěla věnovat důvodům, které mě k tomu vedou. Je to můj názor, tak mi ho prosím nechte.


Chápu, že žijeme v době, kdy se neustále oháníme rovností pro všechny, i když, co si budeme povídat, takovýhle stav nenastane a snad ani nastat nemůže, je to taková hezká, leč nemožná utopie. Asi budu spoustě z vás připadat jako cynik, co by si zasloužil upálit, ale on je skutečně obrovský rozdíl mezi snahou začleňovat do běžných škol děti s pohybovým handicapem a děti s handicapem mentálním (čímž samozřejmě nechci v prvním případě nikoho shazovat, že je to "jenom" ohledně bezbariérového přístupu a podobně, ale snad chápete, co tím chci říct). Napadlo už někdy někoho, že druzí zmiňovaní jsou třeba s tím, jak v současnosti systém funguje, šťastnější a spokojenější? Že jsou v malých skupinkách, kde se jim mohou individuálně věnovat, což v prostředí běžné třídy čítajících kolem dvaceti třiceti dětí jde poměrně těžko? Že v tomhle případě budou třeba trpět obě strany, protože každá z nich vyžaduje jiné tempo a jiný přístup? Ano, vím, budou tady asistenti, kteří budou k handicapovaným dětem přiděleni, ale kde je najednou vezmeme, s odpovídajícím vzděláním a aprobací, a pokud by bylo v jedné třídě dejme tomu pět handicapovaných dětí a tím pádem i pět dalších asistentů, kam těch dalších deset lidí navíc nacpeme? A kam půjdou učitelé, kteří aktuálně na speciálních školách učí, když nemají potřebnou aprobaci? To je jenom několik z mnoha otázek, nad kterými mě celá věc nutí přemýšlet. Pokud mi na některé z nich dokážete dát i odpovědi, budu jedině ráda.

Nehledě na to, že jsem dosud opomněla jeden malý detail, a to ten, že na speciálních školách se také ve velmi hojném počtu vyskytují ... no, jak to říct, aby mě nikdo neosočil, malí nepřizpůsobiví občané. A skutečně si nedokážu představit, jak to bude vypadat, až tihle delikventi, kterým nedělá problém učitelům sprostě nadávat a samozřejmě tykat, plivat na záda nebo krást z kabelky peníze, případně si pozvat do školy rodiče, kteří vám vyhrožují tím, že vám, gadžovským sviním, rozbijou hubu (pokud si myslíte, že nevím, o čem mluvím, tak se všemi zmíněnými věcmi se osobně setkala a setkává teta, která na speciální škole učí), přejdou do běžných škol. Zcela jistě to bude úžasné a abych byla upřímná, už se toho opravdu nemůžu dočkat. Pokud to tedy v tomto případě nedopadne tak, že do školy místo nich budou chodit právě asistenti, kteří se za ně budou i učit. V tom případě to bude ještě lepší.

Profesorka, která je z celé věci hrozně nadšená, neustále argumentuje tím, jak to jinde funguje. To sice třeba ano, ale i já vím, že to, co funguje v jednom státě, nemůžu v naprosto přesné podobě vzít a přenést do státu, který je od toho prvního zcela odlišný, velikostí, zěměpisnou polohou, mentalitou, vzdělaností a dalšími faktory (to ostatně tvrdil už Machiavelli, u něj se to akorát týkalo státního zřízení). A když potom začne básnit o tom, jak jsou v Dánsku děti s poruchou pozornosti koncentrované do jedné třídy, aby svými projevy nerušili ostatní ... tak jaký je v tom potom rozdíl?

České speciální školství se za ta léta, co funguje, dostalo na hodně vysokou úroveň. Proto, jak už tady bývá zvykem, ho samozřejmě zrušíme, abychom ho za pár let nebo desetiletí zase začali budovat od začátku, protože zjistíme, že to nefunguje. Osobně si totiž nedokážu představit, že by něco takového fungovat mohlo.

 


Komentáře

1 Kadet Kadet | E-mail | Web | 30. listopadu 2015 v 16:19 | Reagovat

DISKRIMINACE!
...not.
Chápu tu snahu, na jednu stranu ji oceňuju, na stranu druhou je to fakt neštěstí. Muselo by přibýt škol, protože by přibývalo tříd, protože počet žáků ve třídě by musel klesnout aspoň na půlku (15 max.) Budiž, nacpat do školy speciální třídu (my měli speciální oční třídu, což je teda fyzická vada a ne mentální, ale point je stejný) by fungovalo, ty děcka by se setkávali. Ale vecpat několik mentálně slabších dětí do "normální" třídy, to může narušit spoustu věcí.
Nemluvě o tom, že se přemýšlí o pomalém rušení víceletých gymplů, takže i ty mladí a nadějní by museli s těmi mladými a ne-tolik-nadějnými by museli trávit zase o něco víc času a být bržděni.
Integrace budiž, ale všeho s mírou a rozumem. Hlavně nezrušit školu plnou dětí a pak se divit, že když je dáme jinam, tak to nefunguje.
Ono, přiznejme si to, na základkách je těch rušivých elementů (ADHD, ADD, ...) někdy hodně i bez toho, aby se tam přidávaly mentálně postižené děti.

2 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 30. listopadu 2015 v 16:25 | Reagovat

[1]: ... Thank you!

3 Alexis Alexis | Web | 30. listopadu 2015 v 17:51 | Reagovat

Musím říct, že se vším co jsi napsala, souhlasím. Když to zatím všechno dobře fungovalo, nemá smysl to rušit. Jenže vysvětluj to lidem tam nahoře. Navíc na školách je spousta šikany ať si říká kdo chce, co chce a s přidáním těchto dětí to bude ještě horší. Protože jak je známo, děti umějí být kruté a je jednou, v jakém věku dnes jsou. Já sama jsem kvůli zdravotním problémům stále ještě na střední a jako 21 letá holka jsem mezi těmi 16-17 dětmi nejstarší a občas se teda nestačím divit, co se to tam děje. Navíc máme ve třídě jednu slaběji nadanou slečnu, které je hodně často podávána pomocná ruka učitelů, což se samozřejmě nelíbí ostatním a už z toho vznikl nejeden spor. A to je řekla bych jen slabší odvar toho co by se dělo.
Zkrátka a dobře… opravdu to fungovat nebude.

4 Lowri Lowri | E-mail | Web | 30. listopadu 2015 v 18:04 | Reagovat

Rozšířila jsem si obzory, netušila jsem, že se něco takového chystá. V tom případě pak souhlasím se vším, co jsi napsala, protože tohle bude hrozné neštěstí. V rodině máme mentálně zaostalého kluka-hodně zaostalého. Když si vzpomenu, co včera zase předváděl, absolutně si neumím představit, že by chodil do klasické školy. Tohle nemůže absolutně nikdy fungovat.

5 Tai Todd Tai Todd | Web | 30. listopadu 2015 v 20:46 | Reagovat

Souhlas. Děti ze speciálních škol jsem na střední vídala dost, díky programům, co jsme pro základky dělali a taky jsem byla ve speciální škole na praxi a už vidím, jak by to fungovalo....

6 Rien Rien | Web | 2. prosince 2015 v 12:32 | Reagovat

Stejně si myslím, že tyhle řeči, že chtějí, aby měli všichni stejné příležitosti a stejně s nimi bylo zacházeno, je jen jeden velký bullshit, ostatně jako se vším, co tahle vláda vypustí z huby. Jsem si na 90% jistá (těch 10% procent patří lidem, kteří se opravdu snaží handicapovaným, ať už psychicky nebo fyzicky, jedincům OPRAVDU pomoct), že jim jde jen o ty prachy, které na těch zrušených školách ušetří, nic víc. Oni nakonec zjistí, že to nefunguje a pak bude zase velký problém to vše uvést do původního stavu. Takže z toho bude jeden velký guláš, ale to je taky klasika aneb vzpomínáme na nové maturity. :D
Vzpomněla jsem si na ségry kamarádku, která trpí epilepsií a rodiče jí chtěli kvůli tomuhle problému šoupnout na zvlášťku. Na jednu stranu, učitelé by se jí tam věnovali víc, měla by to učení jednodušší, jenže na druhou stranu tyhle školy jsou plné, nazývejme věci pravými jmény, cikánských zm*dů, kteří se přesně na takovéhle slabší jedince sesypou jako vosy na bonbon a když se jim někdo vzepře, ještě budou brečet, jak jsou diskriminovaní. Takže si ta slečna, ani rodiče, ve výsledku vůbec nepomůžou. A doufám, že se najde někdo, kdo mi bude tvrdit, že ne všichni hnědočeši jsou takoví, taková zlatíčka miluju. Deset let jsem chodila na základku, která sousedí hned se speciální školou, a skoro dva roky jsem kolem té školy chodila do práce, tudíž vím, jak to tam vypadá a slušných Romů je tam tak dva z deseti. A upřímně se děsím toho, až tenhle stav nastane, protože ségra v takovéhle, řeknu to hnusně, ale jiné označení mě nenapadá, ,smíšené' škole nepřežije, protože je to takový ťutín, co si ještě neumí pořádně dupnout. Ale jaksi nedupne ona, tak si dupnu já a běda jak na ní někdo sáhne, budu řádit jak černá ruka!
Fuj, tohle téma mě vždycky dokáže tak rozohnit. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama