Filmy s LGBT tématikou, které stojí za to vidět

11. března 2015 v 14:22 |  Mého srdce žampióni
Jsem si plně vědoma toho, že se nejedná o jediné filmy s touto tématikou v celém širém vesmíru, stejně tak jsem si vědoma i toho, že se ve většině případů nejedná o vyslovené novinky a že si tak někteří můžou poklepat na čelo s tím, že Saku objevila Ameriku. Ovšem všechny tyhle filmy ve mě zanechaly dost hluboký dojem, tak proč se o ně nepodělit, třeba tím někoho navnadím a třeba i pomůžu. :)Ale teď už dost plkání a rovnou k tomu hlavnímu, čeho se tenhle článek má týkat.


Total Eclipse (1995)

Jedna z mých opravdu velkých srdečních záležitostí neboli film pojednávající o bouřlivém a nutno podotknout, že hodně sebedestruktivním vztahu mezi prokletými básníky Arthurem Rimbaudem a Paulem Verlainem, pro dokreslení bych doporučovala přečíst si knížku Arthure, ty děvko umění!, která je vlastně sbírkou Verlainových dopisů, často dost explicitních a dekadentních, stejně jako samotný vztah i doba, na jejímž pozadí se odehrával. Leonardo DiCaprio je tam se svým ještě tak roztomilým xichtíčkem jako arogantní spratek Rimbaud naprosto perfektní, stejně tak i David Thewlis. Jen holt možná budete muset chvíli překousávat skutečnost, že se vám tam najednou Božský Leo ožužlává s Remusem Lupinem. 8D


Wilde (1997)

Film, který mi v určitém ohledu hrozně moc připomínal předchozí zmíněný aneb příběh neméně bouřlivého osudového vztahu mezi geniálním (a mnou nemálo milovaným) spisovatelem a jednou z vůdčích osobností žánru dekadence Oscarem Wildem a lordem Alfredem "Bosie" Douglasem, s dokonalým obsazením v podobě Stephena Frye a mlaďoučkého Juda Lawa, který si skutečně v ničem nezadal s Arthurem Rimbaudem v podání Lea DiCapria ... a s obrovskou porcí libozvučné britské angličtiny. Jediné, co mě mrzí, je skutečnost, že jsem na jeho existenci přišla až teď. :'3


Boys Don't Cry (1999)

Tohle byl zase jednou film, u kterého mi bylo skutečně až fyzicky špatně (u toho totálně necitlivého policejního výslehu jsem se jenom ptala sama sebe, jestli si dělá srandu nebo to jakože fakt myslí vážně), o to víc, že vychází ze skutečných událostí ... ale o tyhle pocity v tomhle případě skutečně jde. Není to romantická ňufárna, je to dost syrové, silné (a na dobu svého vzniku i hodně explicitní, co si budeme namlouvat) drama týkající se otázky transsexuality. A musím konstatovat, že Hilary Swank si toho Oscara za hlavní roli rozhodně zasloužila, klobouk dolů, opravdu.


Soldier's Girl (2003)

Ve své podstatě neuvěřitelně smutný a emocionální příběh, který se ještě více než homosexuality týká tématu transsexuality a také toho, jak dementní institucí je armáda (při sledování jsem se vážně sama sebe ptala, jak někdo může chtít něco takového, takovou buzeraci, podstupovat dobrovolně) ... a kde naprosto exceluje v roli Calpernie přerostlé štěnátko Lee Pace, u kterého jsem po tomto filmu došla k závěru, že vzhledem k tomu, že vypadá skvěle i jako žena, by snad vypadal dokonale i jako brambora, opravdu (a teď už hodlám zcela bez okolků za každou cenu bránit Thranduila, i když jsem o něm kdysi prohlašovala, že je to elfí královna). I když je to záležitost, která vás zcela jistě donutí uronit slzu, je to skutečně film, který stojí za to vidět.


Brokeback Mountain (2005)

Kdo by neznal Zkrocenou horu, která (alespoň v mém povědomí) představuje jeden z prvních masověji rozšířených filmů s touto tématikou? A přesto jsem se k tomu, abych ji dokoukala fakt úplně celou, dostala až teď. Ano, je to silný příběh z amerického "vidlákova" na pozadí krásné přírody ... ovšem na můj vkus až moc zdlouhavý a natahovaný a alespoň podle mého názoru by mu dost prospěla alespoň o trochu kratší stopáž. I tak ale Zkrocená hora zůstává snímkem, který ukázal, že ta "vidlácká" mentalita se od těch sedmdesátých let v mnoha případech moc nezměnila ... bohužel.


The Normal Heart (2014)

Další ne zrovna veselá záležitost, která vlastně ani moc veselou být nemůže, vzhledem k tomu, že se týká takového tématu, jakým je AIDS, přesněji tedy počátky rozšiřování epidemie v gay komunitě a snahy několika osvícených lidí o jeho zabránění nebo alespoň o lepší informovanost a prevenci. Kromě skvělé Julie Roberts nebo Marka Ruffala se tu objevuje a exceluje celá řada herců, kteří se ke své odlišné orientaci otevřeně hlásí, za zmínku stojí třeba Jim Parsons (a taky je to film, díky kterému jsem při sledování čtvrté řady AHS konečně zjistila, odkud že je mi Dandy tak povědomý). Jedná se o televizní adaptaci divadelní hry a o opravdu dobrý film, po kterém ale nejspíš budete mít náladu tak trochu na nic.


Pride (2014)

Dalo by se říct, že ze všech zmíněných filmů je Pride ten asi nejoptimičtější. Jedná se o příběh zasazený do thatcherovské Británie 80. let, do období sociálních bouří, kdy se malá skupinka lidí reprezentující londýnskou LGBT komunitu rozhodne podpořit stávkující horníky, se kterými v určitém přístupu a jednání cítí sounáležitost, a rozhodne se svou pomoc směřovat do jedné konkrétní hornické vesničky ve Walesu. Opravdu kouzelná záležitost ukazující, že když se chce, všechno jde, záleží jen na zbavení se předsudků a poznání neznámého, aby se zjistilo, že se vlastně nejedná o nic, z čeho by měli mít lidé strach. A kromě Billa Nighyho je tam úžasný Andrew Scott, už jenom to by vás mohlo přitáhnout. ;)


Carol (2015)

Zase jednou romance z dob (přesněji řečeno Spojené státy 50. let), kdy ani omylem neměla šanci přijetí, a kdy bylo společensky přijatelnější držet ženu v nešťastném manželství než aby nedejbože našla štěstí s jinou ženou (a zase jednou ukázka toho, že muž jakožto manžel mohl absolutně všechno, zatímco žena jakožto manželka nemohla a nesměla prakticky nic). A co si budeme namlouvat, Cate Blanchett je tak nádherná ženská, že už jenom kvůli ní stojí za to se na to podívat. ♥


The Handmaiden (2016)

Údajně duševně nemocná mladá paní, která je ovšem nechutně bohatá, a její nová komorná, ve skutečnosti zlodějka, která ji má za tučnou odměnu pomoct podvést ... jenže jak to dopadne, když k sobě obě dvě evidentně začínají něco cítit? Nepotrpím si na korejské věci, opravdu ne, ovšem tenhle počin jsem se pokoušela sehnat poměrně dost dlouho a když se mi to konečně povedlo, musím říct, že to rozhodně stálo za to. Když vynechám úchylného stréca se zálibou v prasárničkách nejrůznějšího druhu (áno, zase jednou shunga), tak vizuální stránka filmu byla prostě fakt překrásná, co do interiérů nebo exteriérů, tak i do kostýmů (spojení anglické estetiky s tou japonskou zasazenou do Koreje třicátých let dvacátého století tu prostě funguje a je to nádhera), ale především skutečnost, že jsem dvakrát byla fakt překvapená, jak že to tedy vlastně je, kdo se koho snaží podvést a proč, takže ani ta poměrně delší stopáž mi ubíhala dost rychle. Ano, někomu to může připadat explicitnější (ale Korejci se s tím holt moc nepářou), ale za mě tedy fakt palec nahoru.


Man in an Orange Shirt (2017)

Nádherné dvojdílné britské drama (na které mě opět přivedla Verity, takže ještě jednou díky), které na dvou zcela odlišných generacích jedné krve a dvou zcela odlišných vztazích krásně ukazuje srovnání toho, že i když v současnosti můžete dělat prakticky všechno, za co by vašeho dědečka dříve třeba i zavřeli, pokud nebyl dost opatrný, a nemusíte se bát na veřejnosti dát najevo, koho skutečně milujete, tak i v době nejrůznějších nezávazných seznamovacích appek to nemusí být nic jednoduchého, především pro vás samotné. A také ukazuje i to, že ti, kteří jsou prakticky vždycky vnímáni jako ti špatní, tedy všechny ty manželky, které si doslova vydupaly udržení vztahu, ve kterém druhá polovička nikdy nemohla být šťastná, si také vytrpěly dost, i když z druhé strany. A občas se přes to nakonec přeci jenom dokážou přenést, i když třeba až na sklonku života. A ano, na konci jsem brečela.


The Carmilla Movie (2017)

Víte, že Carmillu v podobě YouTube série jsem si zamilovala už dva roky zpátky ... a vidíte, po třech sériích jsme se dočkali dokonce i celovečerního filmu, který na ně navazuje (takže by bylo dobré je absolvovat, jinak vám bude řada věcí unikat). Po všem, co se událo na jisté univerzitě ve Štýrsku, si Laura a Carmilla užívají zaslouženého štěstí a klidného života ... tedy až do doby, kdy Lauru začnou trápit noční můry očividně se týkající Carmilliny minulosti a celá parta se vrací do Štýrska, aby tomu přišla na kloub a aby byla vůbec nějaká budoucnost. Dočkáme se tedy všeho, co jsme milovali už na seriálu, a k tomu navrch i porci atmosféry klasických gotických románů. Číhala jsem už někdy od toho konce října, kdy měl premiéru, až se bude k sehnání ke stažení, konečně jsem se dočkala, a jsem moc spokojená. Tenhle mezidruhový páreček totiž vždycky bude patřit mezi mé oblíbené. :3


Call Me by Your Name (2017)

Nádnerná, nádherná a ještě jednou nádherná letní romance, ze které doslova dýchá ta celková atmosféra a nenucenost, díky které věříte každému slovu, každému gestu, prostě všemu. A ten ňuňavý chlapec, který ztvárnil Elia, by si zasloužil všechny ceny světa, protože tím, jak úžasně ho ztvárnil, se všemi těmi emocemi a vnitřními boji, mi fakt až sebral dech. ♥ A závěrečný monolog tatínka mi, zcela upřímně, skoro až vehnal slzy do očí. Je to krásné, skutečně krásné, i když ve své podstatě zdrcující ... krásný příběh v krásném prostředí s krásnou hudbou (a jsem velmi ráda, že jsem s ním počkala až na takový vlahý voňavý večer, jako je ten dnešní, věřím, že v zimě by na mě ta atmosféra takhle dokonale nedýchla). Teď už jenom čekám, až mi dorazí knižní předloha, která už je na cestě, protože se upřímně nemůžu dočkat, až se budu moct začíst, a věřím, že zklamaná určitě nebudu.


God's Own Country (2017)

Dalo by se říct, že God's Own Country je vlastně taková britská Brokeback Mountain (i když by to bylo jen hodně velké zobecnění). Zastrčená farma uprostřed krásných, ale drsných a tísnivých yorkshirských blat, tedy takové to klasické venkovské "balíkovské" prostředí, jediný syn, kterého to všechno ubíjí a deptá, charismatický sezónní pracovník (a když říkám charismatický, tak myslím jakože hodně), sezóna jehňat a s ní spojené práce, hlídání a přespávání venku ... a logicky všechno to, k čemu to vede, že. 8D Ovšem naprosto krásně je tu vidět přerod ze zakomplexovaného blbečka, který všechno řeší tím, že se zlije v hospodě a sem tam si zašuká, v někoho, kdo poprvé v životě začíná k někomu neco něco cítit a poprvé začíná chápat, co jsou to emoce a co je to láska, je to, co filmu dává sílu a také to, proč stojí za to se na něj podívat. :3


Disobedience (2017)

Náhled do jedné ortodoxní židovské komunity a dvě zcela odlišné ženy, z nichž jedna zmizela daleko od jejího vlivu, které se znovu setkávají až po smrti otce jedné z nich, místního rabína, a kdy jejich zakázaný vztah znovu propuká na plno ... Disobedience řeší témata jako postavení a role ženy, možnost či nemožnost volby nebo obecně to, jak často právě náboženství brání štěstí a lásce. Ale na druhou stranu také to, že se občas najdou jedinci, kteří dokážou prohlédnout a pochopit to. Úžasné výkony obou představitelek hlavních hrdinek. Není to žádná ňufací romantika, ale poměrně dost silné drama, kde náboženství hraje roli hlavního antagonisty, ale upřímně řečeno, ono se tomu ani nejde moc divit.


Love, Simon (2018)

Tohle byla zase jednou ňuňavá miloučká adaptace knížky, kterou mám ráda. :3 Jen se asi trošku projevuje to, že jsem druhou řadu 13 Reasons Why viděla poměrně nedávno, protože "Hele, Hanka Pekařová ... oh hi there, Alex!" Ovšem má seriálová deformace a občasná neschopnost dostatečně odlišit herce od jejich postav nemá absolutně žádný vliv na to, že se knížku, která se z dost podstatné části odehrává prostřednictvím vyměňovaných e-mailů, se podle mě podařilo převést do filmové podoby tak, abych byla spokojená (protože vím, že stránku po stránce slovo od slova to prostě nejde, nejsem hloupá). A ta myšlenka, že coming-outem by si měli projít všichni, bez rozdílu orientace, je pořád stejně skvělá. ;)


Tak, snad jsem třeba někoho navnadila nebo alespoň dala tip. :)
 


Anketa


Komentáře

1 Addie Addie | Web | 11. března 2015 v 15:17 | Reagovat

Z uvedených se mi nejvíc líbil Soldier's Girl, což je moje srdcovka (a Lee Pace byl jen třešničkou na dortu v dobách, kdy jsem ho znala jen z Pushing Daisies). Pride jsem, popravdě, neviděla, ale brzy se na něj chystám.
Vzpomínám si teď na Blue is the warmest colour (Život Adele), který je přímo na tuto tématiku (ač jde o lesbickou část). Někteří to označují za lesbické porno, ale já bych to jen doporučila. Odrazuje snad jen fakt, že je film tak dlouhý a herečka, která Adele hraje, může ze začátku všem připadat jako nudná, bezemoční blbka (což není!).

2 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 11. března 2015 v 17:22 | Reagovat

[1]: Páni, netušila jsem, že to má tři hodiny. o_O Ale děkuju za připomenutí, protože na tohle jsem se taky chtěla podívat. :)
Vím, že jsi mi tu právě u Pushing Daisies Soldier's Girl doporučovala a jsem za to jedině ráda, protože je to opravdu hodně silná záležitost. A Pride opravdu jedině doporučuji. :3

3 Hanyuu Hanyuu | Web | 11. března 2015 v 17:56 | Reagovat

První film jsem viděla v jedné škole a druhý v další. Ten zbytek ne. Osobně si myslím, že i když v několika případech značně pubertální spolužáci šíleně protestovali a dost hlasitě se projevovali, co se týče toho, že jsou tam přece teplouši, oba filmy, co jsem viděla, mají mnohem hlubší myšlenku, než jen to, zhnusit jedince bez mozku nějakými homouši, jak často zaznívalo z publika.
Navíc jsou to obojí inteligentní filmy na nějaké úrovni. Rozhodně jsem viděla i takové, o kterých se to říct nedalo a které byly fakt nechutné - bez ohledu na gay tématiku. Například Another Gay Movie a podobné slátaniny. :D (Měla jsem kamarádku, co byla dost šílená yaoistka, takže mi ten film vnutila. :D)

4 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 11. března 2015 v 18:16 | Reagovat

[3]: Nám kousek z Total Eclipse taky pouštěla na gymplu v češtině praktikantka (a doteď jsem jí za to vděčná) a i když to snad nikdo vysloveně nekomentoval, tak někteří pánové se taky tvářili jak největší kreténi. Jó, Another Gay Movie, to je to cosi, o čem pořád básní Kyoko a čemu se úspěšně vyhýbám ... a jak vidím, tak asi dělám dobře, protože takové ty až stupidní komedie tak rádoby vtipné, až jsou trapné, opravdu nikdy nebyly můj šálek čaje. Ale bohužel, zkrátka existují dementi, kteří díky své přízemnosti tu hlubší myšlenku nedokážou vidět, natož ji tam vůbec najít ... i když uznávám, že někoho ty občas opravdu hluboké myšlenky (if you know what I mean) můžou poněkud vyděsit svou explicitností. :D

5 Hanyuu Hanyuu | Web | 11. března 2015 v 18:49 | Reagovat

[4]: Ten film už nikdy! Nikdy! :D :D Nejenom, že si doteď pamatuju na "vláček", ale kvůli své tehdejší kamarádce jsem si pěkně dlouho nemohla v klidu dát ani bílej jogurt. :D

6 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 11. března 2015 v 18:53 | Reagovat

[5]: Připomíná mi to mou situaci se salátovým dressingem po shlédnutí Shounen-Maid Kuro-kun. :'D

7 lila lila | Web | 11. března 2015 v 19:11 | Reagovat

Total Eclipse je srdcovka, viděla jsem jěště soldiers girl, kvůly Leemu. Jinak mě vždycky kamarádka podsouvala Qeer as folk :D

8 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 12. března 2015 v 7:21 | Reagovat

Total Eclipse zbožňuju, ale fakt, že kdykoliv se teď dívám na Harryho Pottera, tak tam vidím i DiCapria :'D
Mám ráda ještě Kluci nepláčou, i když je to teda o transsexualitě.

9 Yuna Yuna | Web | 13. března 2015 v 15:32 | Reagovat

Total Eclipse je asi jediný film, který z nich znám, měla bych se stydět jakožto fujoshi :D

10 Kirachan Kirachan | E-mail | Web | 13. března 2015 v 17:30 | Reagovat

Z těhlech filmů jsem viděla jen Total Eclipse, takže díky za tipy! :)

11 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 13. března 2015 v 19:01 | Reagovat

[9]: Tak šup šup, čas doplnit resty. ;)

[10]: Tak doufám, že se třeba bude líbit. :)

12 FelixE FelixE | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 9:08 | Reagovat

Velmi zajímavý blog

13 Keiji Keiji | Web | 8. června 2018 v 6:14 | Reagovat

To jich je tolik?! :O
Vždycky jsem spíš zkoumala tu anime knihovnu s tímto tématem, pravda... tak díky za tipy! Zatím jsem viděla jen Total Eclipse, to po chvíli, kdy jsem se na střední v češtině dozvěděla o Rimbaudovi s Verlainem a k mé velké radosti zjistila, že na tohle téma je i film, dokonce s DiCapriem! A ještě mnohem dřív, někdy na základce, mi byla doporučena Zkrocená hora, tu jsem si zamilovala hned. (Částečně i proto, že zbožňuju tu farmářskou tématiku.) Na Call me By Your Name se zrovna chystám. :)

14 Sakura Minamino / Tweedledee Sakura Minamino / Tweedledee | E-mail | Web | 8. června 2018 v 10:03 | Reagovat

[13]: To si piš … jen občas musíš trochu hledat. (¬‿¬)

Jsem ráda, že nejsem jediný člověk, kdo objevil Total Eclipse díky středoškolské češtině. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama