Magický Předvečer všech svatých

25. října 2010 v 13:42 |  Téma týdne
Ne, opravdu jsem si nespletla svátek. Název Halloween totiž vznikl ze staršího názvu All Hallows Eve.

Spousta lidí se domnívá, že Halloween je typicky americký svátek. To ano, ale pouze ta podoba, v které ho známe dnes. Původ má u keltského obyvatelstva, které slavilo svátek zvaný Samhain, což byla oslava konce starého roku, který podle jejich kalendáře spadal právě na 31. října. Z Irska se poté díky migraci přenesl právě do Spojených států, kde se jeho podoba změnila a dá se říct, že i dost zkomercializovala.

Většině lidí se pod pojmem Halloween určitě vybaví především vyřezávané dýňové lucerny umístěné v oknech (dříve se vyřezávaly i z tuřínů nebo brambor, zkrátka z toho, co bylo právě po ruce, nápad s vyřezáváním dýní se rozšířil z Kanady) zvané Jack O'Lantern (říká se, že podle opilce Jacka, kterého údajně po smrti odvrhlo jak Nebe, tak i Peklo a Ďábel mu nasypal do vydlabaného tuřínu žhavé uhlíky, aby mu svítily na věčnou cestu temnotou) sloužící k odhánění duší mrtvých, všudypřítomná strašidelná výzdoba a koledující děti v kostýmech nejrůznějších nadpřirozených bytostí pobíhající od domu k domu se známým úslovím Trick or Treat na rtech. Ano, tak nějak vypadá současná podoba Halloweenu.

V naší rodině se Halloween nikdy nějak výrazněji neslavil. Abych byla upřímná, dlouhou dobu jsem byla dost ostře proti té současné podobě, jelikož v té době jsem byla dost zažraná do Irska a keltské kultury celkově. Slavit jsme ho začali až vloni. A to z toho důvodu, že jsem měla vtíravé nutkání vytvořit si právě jednu dýňovou lucernu (kdo mě zná, tak ví, že jsem tak trochu morbidní a mám ráda creepy věci ^^) Dýni jsme vydlabali, vyřezali, z dužiny upekli několik výborných koláčů a já byla šťastná. S nadšením jsem pozorovala její mihotavý škleb ve venkovní tmě.

I na letošní Halloween už jsem zásobená. Na zahrádce mi vyrostly dýně dokonce tři, takže s úderem volna se vrhneme na jejich úpravu. Klidně bych chodila i koledovat, kdybych měla s kým, ale obávám se, že spoluobčané by na mě asi koukali jak na blbce a přeci jenom už jsem na to trochu stará ^^' Tak si aspoň po bytě rozsvítím svíčky, navléknu se do své pavučinové černé sukýnky, podívám se na nějaký strašidelný film a užiji si Halloween po svém ;)

Jako bych už cítila tu vůni krásně oranžového koláče ...

Jen bych se na závěr chtěla zmínit, že k napsání tohoto článku jsem nepotřebovala použít Wikipedii ani nic podobného. O Halloween se celkem zajímám, hodně informací jsem se také dozvěděla v hodinách angličtiny a i v přijímacích zkouškách na VŠ jsem měla článek právě o Halloweenu
 


Komentáře

1 Kiki-chan Kiki-chan | E-mail | 25. října 2010 v 14:29 | Reagovat

Taky se zajímám o irskou a keltskou kulturu. Víš, že keltové se jako dříve kočovný kmen z Asie usadili a začali se rozvíjet právě v Čechách? Takže žádní Irové, ale Češi! ;-) (tedy alespoň podle toho, co jsem zjistila)

2 Rena Rena | Web | 25. října 2010 v 19:06 | Reagovat

My taky doma Halloween moc neslavíme. Ale ve škole o tom máme docela dobrou akci... možná na to taky něco napíšu...

3 Lúmenn Lúmenn | Web | 26. října 2010 v 13:06 | Reagovat

Joo, loni jsme si taky vydlabali dýněčku, pěkně ji dali schnout a co provedla naše milá babička "tu smrdutou rozbitou dýni nám vyhodila" GRRRR. Některé zvyky na Halloween se mi líbí, taky tomu ale říkám Samhain a nejradši ho trávím sama se svíčkama a přemýšlením:)

4 ArteMis ArteMis | Web | 1. listopadu 2010 v 20:09 | Reagovat

Ačkoliv dýněčky by byly (hoví si na zahrádce), bohužel není moc tolerance. Ovšem tento rok jsme se malinko rozhoupali - sice to nebyla žádná hrůzynahánějící krvelačná bestie, skví si (dýně) za oknem a odhání mrtvé i živé xD. Ale potom přišla zkáza v podobě mojí milované maminky a dýně šla na plech. Znáte takové ty v sušených plodech? My je máme udělané po domácku. Tak, dýně si neužila moc svobody...
Hold, to je život. :-D

A irská kultura? Keltové? Svátek Samhain? Mluvíte mi z duše (nebo aspoň z té jedné přístupné části).

BTW: Opravdu líbí jak tvůj blog (nejsem na takové ty řečičky typu "jéééééé" a z "moooocinky hezoučké" se mi jaksi navaluje), tak články a 'vybavení' blogu.

Jestli se můžu zeptat: Jak jsi prosím tě dala na kraj ty po- a nepohybující se obrázky? Jestli bys mi mohla odpovědět, prosím na můj blog. Děkuji.

ArteMis

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama